Művészi szempontból álljon szemünk előtt, hogy a teljes technikai készség csak eszköz arra, hogy a lélek megszólalhasson...

Dohnányi Ernő főigazgatói székfoglalója

Lezárult az V. Országos Zathureczky Emlékverseny

2018. november 7.

A verseny díjait 2018. november 4-én adták át a Solti teremben.

A versenyt 1998-ban rendezték meg először, akkor kérte fel Zathureczky Ede özvegye Perényi Eszter hegedűművészt, a Vonós Tanszék akkori vezetőjét, hogy az általa Amerikából küldött összeget fordítsa férje emlékének gondozására. Egy mesterhegedűt és mestervonót is felajánlott, amelyeket diplomázott hegedűseink nyerhetnek el négyéves használatra. Az idén májusban lezajlott versenyen a hegedűt Osztrosits Éva doktorandusz hallgató nyerte el.

Az V. Országos Zathureczky Emlékverseny az alsó-, a közép- és a felsőfokú képzés szakmai eredményeit mutatja be négy korcsoportban; a 8 éves zeneiskolástól a diploma előtt álló egyetemistáig lassú és virtuóz előadási darabokat, valamint kortárs magyar műveket játszanak a versenyzők. A versenyen immár hagyományosan új magyar darabot is bemutatnak; az előző versenyekre Tihanyi László, Tóth Péter és Vajda János írt egy-egy művet, ezúttal a II. korcsoport kötelező műve Tornyai Péter Ede-variációk c. darabja volt.

 

Perényi Eszter és Dr. Vigh Andrea (Fotó: Mudra László / Zeneakadémia)
A képre kattintva galéria nyílik.

 

„Tisztelettel, köszönettel emlékezünk a versennyel Zathureczky Edére, aki korának rendkívül jelentős személyisége volt. Világhírű hegedűművész, iskolateremtő mester, a Zeneakadémiát főigazgatóként vezette 1943-tól 1957-ig. A világszerte ismert és elismert Hubay-iskola örököseként felejthetetlen hangversenyeket adott Dohnányi Ernővel, Fischer Annie-val és másokkal, professzorként is világhírű tanítványokkal büszkélkedhetett, akik nemzetközi versenyeken és pódiumokon komoly sikereket arattak, gondoljunk csak Pauk Györgyre vagy Kovács Dénesre! Növendékei hálával emlékeznek róla; óráin részletes zenei elemezést adott a darabokról, majd a technikai megoldást, megoldásokat keresett, hogy a legjobb, legszebb formában juthasson kifejezésre a zenei mondanivaló” – hangsúlyozta Perényi Eszter a verseny gálakoncertjén.

Az V. Országos Zathureczky Emlékversenyen a négy nap alatt 89 hegedűs játszott; a zsűri élén Tihanyi László zeneszerző, egyetemi tanár állt, tagjai voltak: Ácsné Szily Éva, Szászné Réger Judit, Versánszky Ildikó és Zavagyákné Dolgos Éva (I-II. korcsoport), valamint Banda Ádám, Pichner Teréz, Kalló Zsolt és Molnárné Svikruha Márta (III-IV. korcsoport).

 

Tihanyi László, a zsűri elnöke (Fotó: Mudra László / Zeneakadémia)
A képre kattintva galéria nyílik.
 

 

A versenyen az alábbi eredmények születtek:

 

Az I. korcsoport eredménye:

  • Kiemelt I. díj: Gertler Teo (Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest; tanár: Ácsné Szily Éva, zongorakísérő: Arató Ágnes)
  • I. díj: György-Horváth Zente (Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI, Budapest; tanár: Gyermán Júlia, zongorakísérő: Kardos Kálmán)
  • I. díj: Kovács Lili Júlia (Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium, Zeneiskola AMI, Debrecen; tanár: ifj. Barra Ákos, zongorakísérő: Mogyorósi Éva)
  • II. díj: Önhon Duru (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Rendkívüli Tehetségek Képzője; tanár: Ábrahám Márta, zongorakísérő: Tóth Marianna)
  • II. díj: Verriez Lilla (Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest; tanár: Ácsné Szily Éva; zongorakísérő: Arató Ágnes)
  • III. díj: Kelemen Gáspár (Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest; tanár: Ácsné Szily Éva, zongorakísérő: Arató Ágnes)
  • III. díj: Polovi Gréta (Siklósi Gimnázium, Szakiskola, Általános Iskola és AMI; tanár: Zavagyákné Dolgos Éva; zongorakísérő: Agárdiné Hohmann Anette)
  • III. díj: Stejer Friderika (Siklósi Gimnázium, Szakiskola, Általános Iskola és AMI; tanár: Zavagyákné Dolgos Éva; zongorakísérő: Agárdiné Hohmann Anette)
  • Különdíj: Gerhát Balázs (Kecskeméti M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti Iskola; tanár: Sajtiné Szemerédi Anna, zongorakísérő: Gémes Adrienne)

 

Különdíjak:

  • A Bartók- és Zathureczky-művek legjobb előadásáért: Gertler Teo
  • A Bartók- és Zathureczky-művek legjobb előadásáért: György-Horváth Zente
  • A Bartók- és Zathureczky-művek legjobb előadásáért: Kovács Lili Júlia
  • A legfiatalabb versenyzőnek: B. Tóth Borbála Kata (Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és AMI, Kecskemét; tanár: Csákóné Törteli Anita; zongorakísérő: Seres József)
  • Az Anima Musicae Zenekar Különdíját – fellépést a 2019/20-as hangversenyévadban – Gertler Teo kapta.

 

A II. korcsoport eredménye:

  • I. díj: Székely Anna Lilla (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Járdányi Zsófia, zongorakísérő: Harsányi Sarolta)
  • II. díj: Ürmös Alexandra (Egressy Béni Református Művészeti Középiskola, Budapest; tanár: Nagy Ivett, zongorakísérő: Gyökér Gabriella)

III. díjat a zsűri nem adott ki.

 

Különdíjak:

  • Borzó-Bihari Csárdás c. mű előadásáért: Török Edmond (Fehérgyarmati Bárdos Lajos Általános Iskola és AMI; tanár: Kovács Zsoltné, zongorakísérő: Dobosné Szuk Beáta)
  • Drdla Tarantella c. művének előadásáért: Koós Boglárka (Szegedi Tudomány Egyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium; tanár: S. Dobos Márta, zongorakísérő: Káuzli Bálint)
  • Chopin Nocturne c. művének előadásáért: Nádasi Lilla Kincső (Siklósi Gimnázium, Szakiskola, Általános Iskola és AMI; tanár: Zavagyákné Dolgos Éva, zongorakísérő: Agárdiné Hohmann Anette)
  • Gluck Melódia c. művének előadásáért: Nagy Flóra (Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest; tanár: Ácsné Szily Éva, zongorakísérő: Arató Ágnes)
  • Tornyai Péter Ede-variációk c. művének előadásáért: Molokova Amelia (Fischer Annie Zeneiskola; tanár: Draskóczy Eszter, zongorakísérő: Vitanyi Jelena)
  • Tornyai Péter Ede-variációk c. művének előadásáért: Bocsi Botond Tibor (Egri Farkas Ferenc Zeneiskola; tanár: Ádám Endréné, zongorakísérő: László Éva)

 

A III. korcsoport eredménye:

  • I. díj: Vavrinecz András (Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI, Budapest; tanár: Polónyi István, zongorakísérő: Szabadfi Mónika)
  • I. díj: Kobor Éva (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest; tanár: Pichner Teréz, zongorakísérő: Yumiko Sakai)
  • II. díj: Kovács Sára (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest; tanár: Körtvélyesiné Petőfi Erika, zongorakísérő: Gyülvészi Gábor)
  • II. díj: Dankó Ádám (Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI, Budapest; tanár: Polónyi István, zongorakísérő: Szabadfi Mónika)
  • III. díj: Rodrigues Hartyáni Ana Sofia (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest; tanár: Pichner Teréz, zongorakísérő: Yumiko Sakai)
  • III. díj: Sárréti Márton (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest; tanár: Körtvélyesiné Petőfi Erika, zongorakísérő: Gyülvészi Gábor)
  • III. díj: Fóris Zsófia (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest; tanár: Pichner Teréz, zongorakísérő: Yumiko Sakai)
  • III. díj: Könczei Zsombor (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Ábrahám Márta, zongorakísérő: Tóth Marianna)
  • Különdíj: Nagy Tünde Sarolta (Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium, Győr; tanár: Molnárné Svikruha Márta, zongorakísérő: János Norbert)

 

Különdíjak:

  • A Hubay Társaság Különdíja Hubay Jenő Csárdajelenet c. művének előadásáért: Sztathatosz Sebestyén (Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar; tanár: Szecsődi Ferenc, zongorakísérő: Benedekfi István)
  • Tóth Péter Rapsodia per violino solo c. művének előadásáért: Fóris Zsófia
  • Tóth Péter Rapsodia per violino solo c. művének előadásáért: Vavrinecz András
  • Tóth Péter Rapsodia per violino solo c. művének előadásáért: Kovács Sára
  • Balassa Sándor Jánosnapi muzsika c. művének előadásáért: Dankó Ádám
  • Csemiczky Miklós Sonata per violino solo  c. művének előadásáért: Kobor Éva

 

A IV. korcsoport eredménye:

  • I. díj: Gál-Tamási Anna (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám, zongorakísérő: Harsányi Sarolta)
  • II. díj: Kökény Eszter (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám, zongorakísérő: Tóth Marianna)
  • II. díj: Soós Máté (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám, zongorakísérő: Soós Orsolya)
  • III. díj: Korb Vanessza (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Szenthelyi Miklós, zongorakísérő: Szenthelyi Judit)
  • III. díj: Li Ke (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Ábrahám Márta, zongorakísérő: Tóth Marianna)
  • Különdíj: Somogyi Barnabás (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Perényi Eszter, zongorakísérő: Tóth Marianna)

 

Különdíjak:

  • Hubay Társaság Különdíja Hubay Jenő Preghiera c. művének előadásáért: Reiter Boglárka (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Kapás Géza, zongorakísérő: Csipkay Éva)
  • Orbán György Sonata per violino solo c. művének előadásáért: Gál-Tamási Anna (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám)
  • Orbán György Sonata per violino solo c. művének előadásáért: Soós Máté (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám)
  • Vántus István Suite for violin c. művének előadásáért: Agárdi Anette Luca (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Ábrahám Márta)
  • Vántus István Suite for violin c. művének előadásáért: Dudás Virág Ervin (Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar; tanár: Szecsődi Ferenc)
  • Vántus István Suite for violin c. művének előadásáért: Kökény Eszter (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem; tanár: Perényi Eszter, Banda Ádám)

              

A zsűri döntése alapján a kiváló felkészítő munkáért elismerésben részesültek az I. helyezést kapott növendékek tanárai:  

  • Ácsné Szily Éva
  • Gyermán Júlia
  • ifj. Barra Ákos
  • Járdányi Zsófia
  • Polónyi  István
  • Pichner Teréz
  • Banda Ádám
  • Perényi Eszter

 

Kiváló korrepetitori munkájukért elismerésben részesültek:

  • Arató Ágnes
  • Gyülvészi Gábor
  • Harsányi Sarolta
  • Tóth Marianna

 

A Zeneakadémia Alapítvány Zathureczky-díját évtizedes kiváló és sikeres tanári munkájáért Pichner Teréz kapta.